Najlepsze projekty domów?

 

Z kosztorysem łatwiej zorganizować budowę niż bez niego. Oferuje je swoim klientom www.e-domy.pl dbając przy tym, by każdy kosztorys był możliwie najbardziej dokładny i szczegółowy. Co to znaczy w praktyce? Jakie informacje powinien zawierać w sobie kosztorys?

Przede wszystkim dobrze opracowane projekty domów z kosztorysem uwzględniać powinny nie tylko koszt budowy stanu surowego zamkniętego, ale także koszty wykończenia i podłączenia niezbędnych instalacji (woda, prąd, gaz). Najlepiej jest, gdy wykazy kosztów są od siebie oddzielone, by łatwiej było planować budżet przeznaczony na każdy kolejny etap budowy. Zdarza się, że koszty wykończenia i podprowadzenia instalacji są zbliżone do kosztów postawienia domu w stanie surowym. Wiele projektów domów z kosztorysem wygląda właśnie w ten sposób. Nie powinno to jednak dziwić, gdyż wykończenie domu i doprowadzenie go stanu użytkowego jest zawsze najdroższą częścią budowy.

 

 

Projekty domów z kosztorysem powinny uwzględniać także całkowity koszt budowy, w tym również koszt budowy w tak zwanym systemie gospodarczym. Polega on na samodzielnym działaniu budowlanym inwestorów, bez wynajmowania do tego celu profesjonalnych firm budowanych. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja, gdy sami prowadzimy działalność o tym charakterze lub możemy liczyć na pomoc na przykład doświadczonych członków rodziny lub przyjaciół. Wówczas możemy liczyć się z mniejszymi kosztami, gdyż odpada kwestia wynagradzania wykonawców.

 

Tworzenie projektów domów z kosztorysem przez grupę architektów w biurze.
Tworzenie projektów domów z kosztorysem przez grupę architektów.

 

Tak czy inaczej, najlepsze projekty domów to właśnie projekty domów z kosztorysem. Tylko takie warto przeglądać, gdy poważnie myślimy o budowie domu. Poważnie, a więc kierując się nie tylko marzeniami i fantazjami, ale przede wszystkim realnymi możliwościami finansowymi.