Jakość mebli – tanio czy dobrze?

Branża meblowa w Polsce ma się całkiem dobrze. Jesteśmy krajem mającym silną pozycję na rynku eksportowym w Europie. Nasze produkty są cenione ze względu na ich jakość. Dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem dobrych mebli do salonu czy sypialni rodzimych producentów. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że poziom oferowawnych usług przez sklepy meblowe jest bardzo podobny.

Oprócz samej jakości wykonania i estetyki, ważnym aspektem jest jakość zastosowanych materiałów.

 

  • Meble do salonu powinny się prezentować wyjątkowo dobrze, gdyż stanowią wizytówkę domu. Warto więc zastanowić się nad meblami z drewna. Niestety, obecnie rynek nie oferuje zbyt bogatego asortymentu mebli do salonu z naturalnego drewna, gdyż ich wytwarzanie jest nieekonomiczne i w procesie ich produkcji powstaje wiele odpadów. Natomiast możemy znaleźć wiele mebli posiadających poszczególne elementy z litego drewna, takich jak profile, fronty czy elementy zdobnicze.

 

  • Często znaleźć możemy meble do salonu wykonane z płyty wiórowej, które do złudzenia przypominają lite drewno, a jakością właściwie niczym nie odbiegają od drewnianych. Na dodatek bywają znacznie odporniejsze na niekorzystne warunki zewnętrzne takie jak zmienna wilgotność powietrza, która ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność mebli z naturalnych surowców.

 

  • Kolejną alternatywądla drogich, drewnianych mebli do salonu, mogą być te wykonane z płyty MDF lub płyty pilśniowej. Podobnie, jak w przypadku płyty wiórowej, otrzymuje się je z rozdrobnionego, a następnie ponownie zespolonego drewna. Różnią się one jednak tym, że stopień rozdrobnienia jest w tym przypadku znacznie większy, niż w przypadku płyty wiórowej.

 

  • W wielu dobry sklepach internetowych np. https://homekoncept.shop/produkty/salon-i-jadalania/meble.html spotkać się możemy z terminem takim jak fornir. Meble do salonu wykonane z płyty pilśniowej czy wiórowej, oklejoneh fornirem, niczym nie różnią się od mebli z litego drewna, jeśli chodzi o estetykę. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż fornir to okleina wykonana ze szlachetnego drewna.